Nieść światu Ewangelię z bł. Marią Luizą Merkert

procesja wiata 4314 listopada obchodziliśmy w naszym Kościele lokalnym wspomnienie bł. Marii Luizy Merkert, Śląskiej Samarytanki. Z tej okazji co roku od jej beatyfikacji odbywa się w Nysie Procesja Światła ku jej czci i pamięci. W tym roku motywem przewodnim był motyw misyjny. 

 

O godzinie 18:00 w nyskiej bazylice odbyło się nabożeństwo z odczytaniem próśb i podziękowań za wstawiennictwem bł. Marii Luizy Merkert i modlitwą o jej kanonizację. Następnie miała miejsce uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Prałata Mikołaja Mroza, którą koncelebrowało trzech kapłanów. Po Ewangelii kaznodzieja rozważył przypadającą na ten świąteczny dzień przypowieść o pannach mądrych i głupich. 
procesja wiata 4procesja wiata 10procesja wiata 11procesja wiata 15
Po zakończonej Mszy Świętej uformowaliśmy procesję, na której przedzie kroczyła bł. Maria Luiza. Każdy uczestnik tego modlitewnego spotkania niósł w swych dłoniach płomień światła, a dzieci przygotowane wcześniej flagi różnych państw świata. Przechodząc ulicami naszego miasta śpiewaliśmy kanony i modliliśmy się za wstawiennictwem Śląskiej Samarytanki.
procesja wiata 16procesja wiata 18procesja wiata 23procesja wiata 29
W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie kończyła się Procesja Światła, złożyliśmy niesione światełka i flagi na specjalnie przygotowanym miejscu. Dzieci wbijały flagi w glob świata, a młodzież i dorośli zostawiali lampki na kolorowych materiałach symbolizujących kontynenty: biały - Europę, żółty - Azję, niebieski - Australię i Oceanię, zielony - Afrykę i czerwony - obie Ameryki. Słowo skierował do nas wikariusz Parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie, ks. Andrzej Flak, który nawiązując do butów, atrybutu bł. Marii Luizy, tłumaczył zebranym co znaczy "dawać", "rozdawać siebie". Pomodliliśmy się też wspólnie za poszczególne kontynenty, aby Ewangelia mogła być głoszona na całym świecie i zanoszona każdemu człowiekowi, a następnie oddaliśmy cześć naszej Nyskiej Świętej poprzez ucałowanie jej relikwii. Na koniec uczestnicy mogli zobaczyć wystawę misyjną.
procesja wiata 30procesja wiata 39procesja wiata 42procesja wiata 33
Niech pamięć o bł. Marii Luizie trwa! Niech będzie żywa nie tylko w mieszkańcach naszego miasta, ale również w sercach wielu jej czcicieli na całym świecie. Dziękujemy za piękne wspólne świętowanie i świadectwo miłości do naszej Matki. 

Zobacz więcej zdjęć