Tak świętowaliśmy uroczystość św. Elżbiety

ElżbietaListopad jest dla naszego Zgromadzenia czasem szczególnym. 14 dnia tego miesiąca obchodzimy święto bł. Marii Luizy Merkert, Współzałożycielki naszego Zgromadzenia, natomiast 17 listopada przypada uroczystość św. Elżbiety Węgierskiej. Pomimo niedzieli, elżbietanki na całym świecie mogły obchodzić w liturgii swoją uroczystość patronalną.  

 

 Ten niezwykle ważny w całym kalendarzu liturgicznym dla nas dzień zaczęłyśmy świętować już w jego wigilię. Najpierw dzieci ze świetlicy środowiskowej, którą prowadzimy przy Domu Macierzystym przygotowały dla całej wspólnoty miłą muzyczną niespodziankę wraz z życzeniami i ręcznie wykonanymi kartkami.
 Uroczystość św 1Uroczystość św 2Uroczystość św 3Uroczystość św 4
Wieczorem, już po I nieszporach i po odprawieniu ostatniego dnia nowenny, siostry oraz dziewczyny przeżywające w tych dniach swój czas skupienia, uczestniczyły w misterium o św. Elżbiecie, które przygotowała młodzież zakonna, wykorzystując niedawno wydaną przez Prowincję Poznańską płytę pt.: "z Elżbietą Świętą w nowe czasy" zespołu Arete oraz poezji o Elżbiecie Węgierskiej o. Henryka Kałuży SVD. Była to piękna uczta duchowa wprowadzająca nas w przeżywanie naszej uroczystości patronalnej, poprzez zatrzymanie się nad świętością tej wielkiej kobiety XIII wieku.
Uroczystość św 5Uroczystość św 6Uroczystość św 7Uroczystość św 8
W niedzielę rano wszystkie siostry wraz ze Wspólnotą Apostolską św. Elżbiety oraz młodzieżą uczestniczyły w uroczystej Eucharystii, w czasie której odśpiewaliśmy dziękczynne Te Deum za dar życia i świętości Księżnej Węgierskiej i przykład jej świętości w umiłowaniu Boga i człowieka.
Uroczystość św 9Uroczystość św 10Uroczystość św 11Uroczystość św 12
Po Mszy Świętej wszyscy udaliśmy się na świąteczne śniadanie. Pani Danusia złożyła wszystkim siostrom życzenia w imieniu Wspólnoty Apostolskiej, a młodzież rozdała upieczone przez siebie bułeczki. Dziękujemy za ten piękny, wspólnie spędzony czas, w którym zgromadziła nas św. Elżbieta, patronka zarówno Zgromadzenia, Wspólnoty Apostolskiej jak i naszej młodzieży.
Uroczystość św 13Uroczystość św 14Uroczystość św 15Uroczystość św 16
Szczególnym akcentem naszego świętowania jest obecność wśród osób ubogich, chorych i potrzebujących. Dlatego i tego elementu nie mogło zabraknąć. W sobotę nasi ubodzy otrzymali jak co roku dar żywnościowy, poza zupą, którą otrzymują codziennie, a w niedzielę bułeczki upieczone przez młodzież. Trafiły one także do pacjentów i personelu nyskiego hospicjum oraz więźniów zakładu karnego.