Wigilia dla samotnych i ubogich

Wigilia dla ubogich 12Jak co roku w Wigilię Bożego Narodzenia zostało zorganizowane spotkanie dla osób ubogich i samotnych. Siostry wraz ze Wspólnotą Apostolską św. Elżbiety już kilka dni wcześniej rozpoczęły przygotowania do tego dnia, by móc go pięknie przeżyć.

 

 

Nasze Świętowanie rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej w kościele Zwiastowania. Tam mogliśmy przy stole Eucharystycznym spotkać Chrystusa w Jego Słowie oraz pod postacią Chleba i Wina. Wiele osób w tym dniu skorzystało z sakramentu pokuty, co było dla nas wielką radością.
Wigilia dla ubogich 1Wigilia dla ubogich 3Wigilia dla ubogich 5Wigilia dla ubogich 6
Stamtąd udaliśmy się na salę, gdzie był przygotowany poczęstunek. Najpierw jednak Ojciec poprowadził modlitwę i poświęcił opłatki, którymi łamaliśmy się składając życzenia. Później nasi goście zasiedli do stołu. W obsłudze pomagali nam wolontariusze – uczniowie Carolinum, którzy zatroszczyli się o to, by każdy dostał ciepły posiłek i by niczego nikomu nie zabrakło.
Wigilia dla ubogich 7Wigilia dla ubogich 8Wigilia dla ubogich 9Wigilia dla ubogich 10
Przez całe spotkanie towarzyszył nam zespół muzyczny z parafii Matki Bożej Bolesnej, dzięki któremu mogliśmy wspólne kolędować. Ci młodzi, bezinteresowni ludzie są obecni na naszych wspólnych spotkaniach niemal od początku. To niesamowite, ale ani my, ani oni nie wyobrażamy sobie tego czasu bez ich obeości.
Wigilia dla ubogich 11Wigilia dla ubogich 13Wigilia dla ubogich 14Wigilia dla ubogich 15
Na pożegnanie wiele osób dziękowało za ten spędzony z nami czas, za uśmiech na który czekają cały rok. Niektórzy z wdzięcznością wychodzili ciesząc się z tego, że nie byli w tym dniu sami, bo „dzieci daleko, mąż nie żyje, a rodziny tutaj nie ma”. Inni doceniali życzliwość, bo jako osoby ubogie doświadczają jej tak rzadko…
Wigilia dla ubogich 17Wigilia dla ubogich 18Wigilia dla ubogich 19Wigilia dla ubogich 20
Po całym pięknie przeżytym dniu pojawia się jednak pytanie: kto wraca z tego spotkania bardziej obdarowany? Nasi goście, którzy doświadczyli życzliwości, mogli się spotkać przy wspólnym stole i posiłku wigilijnym, czy my, którzy mogliśmy spotkać w nich Chrystusa?
Wigilia dla ubogich 21Wigilia dla ubogich 22Wigilia dla ubogich 23Wigilia dla ubogich 25