Archiwum artykułów

Spotkanie osób konsekrowanych na Górze Ufnej Modlitwy

Góra św Anny 627 maja b.r., w wigilię Niedzieli Wniebowstąpienia Pańskiego, na Górze św. Anny miała miejsce doroczna pielgrzymka osób życia konsekrowanego diecezji opolskiej i gliwickiej. Spotkaniu przewodniczył Pasterz Kościoła Gliwickiego – bp Jan Kopiec.

 

Góra św Anny 1W czasie konferencji Ksiądz Biskup mocno zaznaczył, że my, osoby Bogu poświęcone nie możemy ulegać tendencji dualistycznego pojmowania świata. Dzisiaj nie odchodzi się od świata wybierając życie zakonne dlatego, że świat jest zły. Owszem, zło istnieje, ale to przede wszystkim my musimy widzieć dobro i musimy umieć zachwycić się światem, który stworzył Bóg. Nie możemy odciąć się od świata i zamknąć w klasztorach, bo świat jest zły. 

Góra św Anny 2Ksiądz Biskup zaznaczył również, że każda epoka ma swoje wyzwania i swoje trudności, ale historia pokazuje, że ma także swoich świętych. Za przykład postawił dwie wielkie kobiety naszej ziemi, które w tym jubileuszowym roku szczególnie wspominamy- św. Jadwigę,  750 lat po kanonizacji i bł. Marię Luizę Merkert, 10 lat po jej beatyfikacji. Przybliżając sylwetki tych dwóch świętych kobiet, Biskup Jan pokazał, że nawet wobec wielkich trudności i cierpienia, można być szczęśliwym i spełnionym, gdy odnajdzie się Boga w człowieku. Kluczem jest motywacja podejmowanych działań. Jeśli jest nią Chrystus, można czuć radość służąc innym. Bez tej motywacji, każda posługa będzie ciężarem. Na koniec Ksiądz Biskup życzył nam, byśmy potrafili tak jak święci, którzy nas poprzedzili do Domu Ojca, budować razem z Chrystusem Jego Królestwo rozwijając formy naszego zaangażowania tak, by być razem z Nim tu i teraz, w tej rzeczywistości w jakiej postawił nas Bóg.

Góra św Anny 3

W czasie homilii podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w Bazylice św. Anny, Ksiądz Biskup zaznaczył, że historia świata nie zaczyna się od nas, ale wiele od nas zależy. Góra św Anny 4Historia jest bogata, ale nie wydarzy się nic „nowego”. Wskazał na konieczność włączenia się w budowanie tego świata poprzez pomnażanie dobra i uczenie innych zachwytu nad dobrym światem. Nie możemy ulegać lękom i niepokojom współczesności, ale ukochać życie i dać światu coś dobrego od siebie.

Po przerwie obiadowej wspólnie modliliśmy się różańcem w grocie, u stóp Maryi, Matki naszego powołania. Nabożeństwem majowym zakończyliśmy naszą pielgrzymkę.

 Góra św Anny 7Góra św Anny 8Góra św Anny 9Góra św Anny 10
Góra św Anny 11Góra św Anny 12Góra św Anny 13Góra św Anny 14
Góra św Anny 15Góra św Anny 16Góra św Anny 17Góra św Anny 18
Góra św Anny 19Góra św Anny 20Góra św Anny 21Góra św Anny 22
Góra św Anny 23Góra św Anny 24Góra św Anny 25Góra św Anny 26