Archiwum artykułów

Tłumy elżbietanek w Nysie!

a 31W minionym tygodniu ulice Nysy z dnia na dzień wypełniały się coraz bardziej elżbietankami, które z różnych części świata zjeżdżały do kolebki Zgromadzenia, aby wspólnie świętować jubileusz 175. rocznicy jego założenia oraz 10. rocznicy beatyfikacji bł. Marii Luizy Merkert. W obchodach brało udział ponad 300 sióstr, na uroczystą Mszę Świętą w sobotę przybyło ich do Nysy ponad 500. 

 

a 5Obchody jubileuszowe rozpoczęły się w środę, 27 września otwarciem wystawy misyjnej z działalności sióstr w dziewiętnastu krajach, w których posługują. O godz. 17:30 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła została odprawiona uroczysta Eucharystia z udziałem ks. bpa Andrzeja Czai oraz ks. bpa Rudolfa Pierskały. W czasie Mszy Świętej został poświęcony obraz bł. Marii Luizy oprawiony w XVIII – sto wieczną ramę, który będzie znajdował się w ołtarzu ku jej czci. W godzinach wieczornych w tym samym kościele odbył się koncert Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nysie.

 

a 1a 2a 3a 4
a 6a 7a 8a 9

W czwartek, 28 września,  Mszy Świętej przewodniczył ks. Kardynał Zenon Grocholewski, a homilię wygłosił ks. bp Jan Kopiec. O godz. 9:00 spotkaliśmy się w Nyskim Domu Kultury, gdzie na początku wysłuchaliśmy konferencji ks. bpa Jana Kopca, ordynariusza gliwickiego, na temat: „Czy siostry elżbietanki pamiętają o ubogich i biednych?”. Odpowiedzią na pytanie postawione w temacie było nie tylko słowo Księdza Biskupa, ale również prezentacje multimedialne z działalności sióstr w poszczególnych krajach. W czwartek do południa zobaczyliśmy prezentacje z Prowincji Włoskiej, Prowincji Katowickiej, Republiki Czeskiej, Prowincji Nyskiej, Danii, Gruzji, Ziemi Świętej i Prowincji Norweskiej. Na zakończenie pierwszej części spotkania wystąpiły siostry Wietnamki, które odbywają formację w Norwegii, prezentując nam trzy tańce w tradycyjnych strojach, w których opowiedziały publiczności o swoim ojczystym kraju. Pięknym akcentem czwartkowego świętowania był fakt, że przeżyliśmy go w obecności osób wśród, których na co dzień służymy: podopiecznych, ubogich, samotnych, więźniów, młodzieży i wraz z nimi zasiedliśmy do stołu. Po przerwie obiadowej o godz. 15:00 konferencję pod tytułem: „Praktyka realizacji charyzmatu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety dziś” wygłosił ks. bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej. Kolejne prezentacje ukazały nam jak posługują siostry w Prowincji Poznańskiej, Prowincji Wrocławskiej oraz na Litwie.  Na zakończenie wystąpiły siostry z Rosji, które poprzez taniec, śpiew i stroje przybliżyły nam kulturę swojego kraju. O godz. 19:00 na deskach Nyskiego Domu Kultury wystąpiła grupa Bajadera w spektaklu o bł. Marii Luizie Merkert pt:  „Nieugięta w przeciwnościach”.

a 10a 11a 12a 13
a 14a 15a 16a 17

W piątek, 29 września, nasze świętowanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Domu Macierzystym.  Przewodniczył jej ks. Kardynał, a słowo wygłosił ks. bp Paweł Stobrawa. Spotkanie w Domu Kultury rozpoczęło się konferencją ks. Prałata Mikołaja Mroza pt: „Formy i rozwój kultu bł. Marii Luizy Merkert od czasów beatyfikacji”. Następnie miała miejsce prezentacja działalności sióstr na Węgrzech, w Prowincji Toruńskiej i Warszawskiej, w Ameryce Południowej (Brazylia, Boliwia, Paragwaj), na Ukrainie i w Rosji. Po prezentacjach multimedialnych wystąpiły siostry z Apostolatu Młodzieżowo – Powołaniowego w tańcach uwielbienia. O godz. 15:00 miała miejsce prezentacja książki pt: „Tam, gdzie rodzi się życie” o. Zdzisława Kijasa. Jest to powieść historyczna opowiadająca o wyjątkowych kobietach XIX w, które dały początek Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety. Kolejne prezentacje multimedialne przybliżyły nam posługę sióstr w Tanzanii, Niemczech, Szwecji i Kazachstanie. Poobiednią część spotkania zakończył występ taneczny dzieci ze świetlicy środowiskowej działającej przy Domu Macierzystym oraz naszych gości ze szkoły tańca towarzyskiego. Czwartkowe świętowanie uświetnił przepiękny koncert orkiestry i chóru pod dyrekcją Pana Kamila Gojowego z Katowic, którzy wykonali Kantatę na 175-lecie istnienia Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

a 18 a 19a 20a 21
a 22a 23a 24a 25

W sobotę, w 10. rocznicę beatyfikacji bł. Marii Luizy Merkert Nyska Bazylika wypełniła się siostrami elżbietankami. O godz. 10:00 miała miejsce uroczysta Eucharystia dziękczynna pod przewodnictwem ks. Kardynała Zenona Grocholewskiego. W słowie wstępnym ks. bp Andrzej Czaja dziękował elżbietankom, za to, że uczą nas jak należy świętować. Radość naszego spotkania wyraziliśmy w dziękczynnym Te Deum, wyśpiewanym Dobremu Bogu za 175 lat istnienia Zgromadzenia i 10. rocznicę beatyfikacji naszej Współzałożycielki, o której kanonizację modliliśmy się po zakończonej Eucharystii w Kaplicy Trójcy Świętej przy jej doczesnych szczątkach. Msza Święta była transmitowana przez telewizję Trwam. Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się w procesji ulicami miasta na Rynek Solny, przed Dom Macierzysty Zgromadzenia. Czterodniowe obchody zakończył pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu zespołu Salake z Gliwic.

a 26a 27a 32a 28

a 30a 33a 29a 34

Czas wspólnego świętowania był niezwykle piękny i poruszający serca. Dla wielu z nas był mocnym doświadczeniem łaski i Bożej Opatrzności. Głoszone słowo, konferencje i homilie zaprosiły nas do podjęcia refleksji dotyczącej naszej działalności i reinterpretacji charyzmatu w dzisiejszych czasach. Przygotowane występy, koncerty, śpiew chóru stworzyły podniosłą i uroczystą atmosferę świętowania, a tak liczna obecność sióstr sprawiła, że było to świętowanie naprawdę wspólnotowe.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczne wielu dostojnym gościom, którzy swoją obecnością uświetnili nasz jubileusz: Matce Generalnej Samueli Werbińskiej z Zarządem, ks. kardynałowi Zenonowi Grocholewskiemu, który towarzyszył nam już od środy, księżom biskupom, wszystkim kapłanom i siostrom różnych zgromadzeń zakonnych, Pani Minister Beacie Kempie, przedstawicielom władz lokalnych na czele z Panem Burmistrzem Kordianem Kolbiarzem, nauczycielom i uczniom nyskiego „Carolinum” z Panią Dyrektor Małgorzatą Makaryk, pracownikom Nyskiego Domu Kultury wraz z Panem Dyrektorem Markiem Kędzierskim oraz Panią Edytą Kolbiarz, Panu Dyrektorowi Powiatowego Muzeum w Nysie Edwardowi Hałajko, a także Panu Dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nysie Januszowi Dąbrowskiemu. Cieszyliśmy się obecnością Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety oraz osób, wśród których posługujemy. Dziękujemy chórowi Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety pod dyrekcją s. M. Hanny Miłkowskiej i s. M. Mileny Ramotowskiej, Służbie Maltańskiej, wolontariuszom, Młodzieży Elżbietańskiej i wszystkim, którzy pomagali w przebiegu uroczystości. Dziękujemy też nade wszystko tym, którzy wspierali nas modlitwą, życzliwością i swoją dobrocią. Oby czas jubileuszu wydał jak najlepsze owoce w naszym życiu, a także przyczynił się do wzrostu duchowego i liczebnego naszego Zgromadzenia.

Zobacz więcej zdjęć