Archiwum artykułów

Skupienie Wspólnoty Apostolskiej

Skupienie Wspólnoty Apostolskiej 1W domu Macierzystym Sióstr Elżbietanek przeżywaliśmy w niedzielę 21 października kolejne skupienie Wspólnoty Apostolskiej Św. Elżbiety. Poprowadził je o.Ryszard SVD. 

 W kaplicy przed Najświętszym Sakramentem rozważaliśmy tajemnice chwalebne różańca św., po czym w ciszy i skupieniu wielbiliśmy Boga. Następnie wspólnie z s. Esterą rozmawialiśmy na temat Wspólnoty i wolontariuszy, zastanawialiśmy się nad pozyskaniem nowych osób do współpracy. Po obiedzie obejrzeliśmy fabularyzowany dokument Michała Kondrata „Dwie korony” o św. Maksymilianie Kolbe. W miłej atmosferze przy kawie wymienialiśmy doświadczenia dotyczące zdrowego odżywiania. 

Skupienie Wspólnoty Apostolskiej 2W godzinie Miłosierdzia Bożego wraz z o. Ryszardem, misjonarzem – werbistą, odmówiliśmy koronkę, po czym o. Ryszard wygłosił niezwykle ciekawą konferencję na temat smart fonów, tabletów, monitorów i ich wpływie na dzieci i młodzież. O. Ryszard posłużył się badaniami, przeprowadzonymi w naszym kraju, odnośnie tych urządzeń. Aż 85% dzieci w wieku przedszkolnym korzysta ze smartfonów i co siedem minut to urządzenie trafia do ręki. 50% rodziców ma kontakt z dziećmi tylko przez smsy. Dzieci, nadmiernie korzystające z monitorów, mają problemy nie tylko za wzrokiem, ale i z układem pokarmowym. Dziecko nie koncentruje się na jedzeniu, na właściwym przeżuciu pokarmu, bo patrzy na monitor. Występują też problemy ogólnego otępienia, zakłócenia pamięci, niemożność skupienia się, rozdrażnienie, brak empatii itp. Aż 33% badanych odczuwa niepokój, gdy nie ma przy sobie telefonu. Dziecku pozostawionemu przed monitorem odcina się naturalną chęć poznawania świata. Do 3 roku życia dziecko nie powinno w ogóle mieć do czynienia z urządzeniami służyły w sposób właściwy. Punktem kulminacyjnym spotkania była oczywiście Eucharystia z równie interesującą homilią. Na zakończenie ustaliliśmy termin kolejnego skupienia modlitewnego, Skupienie Wspólnoty Apostolskiej 3a siostra Estera każdemu uczestnikowi podarowała pamiątki związane ze 175 rocznicą powstania Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety i 10 rocznicą beatyfikacji błogosławionej Marii Luizy Merkert.

Skupienie jest potrzebne każdemu z nas, pozwala się wyciszyć, otworzyć na Pana Jezusa i zaufać Mu, a osoby uczestniczące w spotkaniu zbliża do siebie.

p.Danuta