Archiwum artykułów

Halloween? - Nie, dziękuję! Jestem katolikiem obchodzę Uroczystość Wszystkich Świętych!

święci5555
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania obchodami halloween. Mało kto jednak pamięta lub wie, jakie korzenie posiada to święto, a katolicy kultywują je zapominając o swoich korzeniach.

Obchodzony w Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych halloween, to święto pogańskie, sprzeczne z duchem chrześcijaństwa, które sięga pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci. Tradycja ta została przejęta z kultów magicznych i satanistycznych i jest pewną formą odradzania się neopogaństwa. 

Halloween jest często błędnie nazywany świętem zmarłych i mylony z chrześcijańskim obchodem dnia Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym. Różnica jest jednak ogromna i warto znać istotę tych obchodów. Dla halloween charakterystyczne są obrazy wiedźm, wampirów, upiorów, duchów czy innych straszydeł, które w kulturze europejskiej są związane z osobą szatana. Z kultury celtyckiej zaczerpnięto przekonanie, że noc z 31 października na 1 listopada jest czasem, kiedy najłatwiejszy jest kontakt ze światem duchów, ponieważ granica pomiędzy żywymi a umarłymi jest najcieńsza. Dlatego też szerzyły się praktyki magiczne i okultystyczne. Jest to też wielkie święto satanistów, którzy podczas obrzędów rytualnych składają szatanowi ofiary nie tylko ze zwierząt, ale i z ludzi. Kościół Katolicki w Uroczystości Wszystkich Świętych czci tych, którzy przeszli ziemską wędrówkę i osiągnęli szczęście w niebie, a nam wskazują drogę jak do nieba dojść. Obchody tej uroczystości są związane z wiarą w obcowanie świętych, którzy są dla nas potężną pomocą w życiu ziemskim i orędują za nami u Boga. W Dzień Zaduszny wspominamy zaś wszystkich zmarłych, którzy w czyśćcu czekając na niebo pokutują za swoje grzechy. 

Środki masowego przekazu, środowiska szkolne i społeczności lokalne często promują halloween jako pewną rozrywkę, niewinne święto, które dostarcza wiele radosci i dobrej zabawy, ale nikt nie trudzi się, aby wskazać szkodliwość tego święta i realne zagrożenia dla życia duchowego jakie ze sobą niesie. Warto jednak pamiętać, że biorąc udział w obchodach halloween nieświadomie czy też dla zabawy, bierzemy udział w praktykach poświęconych szatanowi. Dlatego nie powinniśmy jako chrześcijanie lubować się w tym co mroczne, ciemne, owiane tajemniczością zła. Jezus Chrystus zwyciężył mrok, zło, śmierć i szatana. Nie gódźmy się więc na żadne kompromisy w związku z halloween i nie szerzmy kultury śmierci, która tak bardzo jest sprzeczna z tym, co niesie chrześcijaństwo.

Jedną z form propagujących piękno Uroczystości Wszystkich Świętych, będących też głosem sprzeciwu wobec obchodów halloween są inicjatywy organizowania balów wszystkich świętych czy pochodów świętych, które stają się coraz bardziej popularne. 31 października odbył się taki bal w nyskiej Parafii Jana Chrzciciela.

Bal Wszystkich Świętych 1Bal Wszystkich Świętych 2Bal Wszystkich Świętych 3