Archiwum artykułów

Idź i kochaj z bł. Marią Luizą Merkert!

Procesja światła 16Wieczorem, w liturgiczne wspomnienie bł. Marii Luizy Merkert już tradycyjnie ulicami Nysy przeszła Procesja Światła ku jej czci. Tegoroczny obchód, dzięki zaangażowaniu wielu osób, szczególnie kapłanów Parafii św. Jakuba i Agnieszki, przyciagnął tłumy wiernych, a szczególnie... dzieci!

O godz. 18:00 w kaplicy Trójcy Świętej, gdzie znajdują się doczesne szczątki bł. Marii Merkert miała miejsce nowenna o jej rychłą kanonizację z odczytaniem próśb i podziękowań wpisywanych do księgi znajdującej się w tej kaplicy. Następnie odbyła się uroczysta Msza święta koncelebrowana.Procesja światła 1 Procesja światła 2W homilii ks. Prałat Mikołaj Mróz nakreślił nam historyczny obraz rzeczywistości w jakiej działalność podjęła Maria Luiza wraz z Matyldą, Klarą i Franciszką. Podkreślił, że choć cała dobroczynność świadczona przez siostry to tylko kropla w morzu, to bez tej kropli świat byłby uboższy. 

 Po zakończonej Eucharystii sprzed Bazyliki wyruszyła procesja, która przechodząc fragmentem szlaku Marii Merkert zatrzymała się przy pięciu stacjach - tablicach z myślami Matki Marii, umieszczonymi w chodnikach i murach budynków miasta. Na każdej stacji odczytane zostało świadectwo uzdrowienia lub wysłuchania prośby zanoszonej do Boga za wstawiennictwem Błogosławionej. Z modlitwą i śpiewem na ustach przeszliśmy do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie miało miejsce zakończenie obchodu. Każdy uczestnik procesji niósł ze sobą światło, a każde dziecko laurkę dla bł. Marii Luizy, które zostały złożone przed jej wizerunkiem.

Procesja światła 3Procesja światła 4Procesja światła 5Procesja światła 6

Procesja światła 7Procesja światła 8Procesja światła 9Procesja światła 10

Tegoroczna procesja gromadząc dzieci, które tak bardzo ukochała Matka Maria, uzyskała "nowy", niezwykle dynamiczny i radosny charakter. Oby bł. Maria Luiza wskazywała nam wszystkim drogę do nieba, a nasza pamięć o niej i modlitwy zanoszone za jej wstawiennictwem przyczynią się do jej żywego kultu i zaowocują wieloma łaskami otrzymanymi za jej przyczyną. Jak zauważył ks. Andrzej Flak, prowadzący tegoroczną procesję, takim małym cudem dla nas dzisiaj była obecność tak wielu dzieci, młodzieży i całych rodzin. 

Procesja światła 13Procesja światła 14Procesja światła 15Procesja światła 17