Archiwum artykułów

Wigilia dla ubogich i samotnych

Wigilia dla ubogich 13Wigilia Bożego Narodzenia jest szczególnym dniem w ciągu całego roku. Spędzamy go zazwyczaj w gronie najbliższych nam osób i nie umiemy wyobrazić sobie, aby ten dzień spędzić samotnie, z dala od rodziny. Tymczasem wiele osób w naszym środowisku zasiada do wigilijnego stołu samotnie, nie ma z kim przełamać się opłatkiem, ani zaśpiewać kolędy. Dlatego właśnie jak co roku w Wigilię Bożego Narodzenia spotykamy się z ubogimi i samotnymi mieszkańcami Nysy, aby  mogli oni wspólnie zasiąść przy wigilijnym stole i świętować Narodzenie Pana Jezusa. 

 Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z zaprzyjaźnionym zespołem szkół "Carolinum" znajdującym się w sąsiedztwie naszego klasztoru. Posiłek przygotowała Wspólnota Apostolska św. Elżbiety, a przebieg wieczerzy nie byłby tak sprawny gdyby nie grupa wolontariuszy, którzy w dzień wolny od zajęć przybyli licznie, aby służyć osobom potrzebującym. Całość spotkania ubogacił swą obecnością zespół muzyczny z Parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie. 

Wigilia dla ubogich 1Wigilia dla ubogich 2Wigilia dla ubogich 3Wigilia dla ubogich 4
Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęliśmy wspólną Eucharystią, której przewodniczył ks. Tomasz Wrona, wikariusz Parafii św. Jakuba i Agnieszki w Nysie. W słowie skierowanym do wiernych zaznaczył, że Pan Jezus przyszedł na świat w betlejemskiej szopie, w zimnie i ubóstwie i dziś rodzi się w każdym z nas niezależnie od zamożności, statusu społecznego czy wykształcenia. 
Wigilia dla ubogich 5Wigilia dla ubogich 6Wigilia dla ubogich 7Wigilia dla ubogich 8
Po zakończonej Mszy św. w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, w sali nyskiego "Carolinum" uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem składając sobie nawzajem świąteczne życzenia i zaśpiewali wspólnie kolędę, po czym zasiedli do wieczerzy. Z posiłku skorzystało ponad 60 osób. Przgotowano tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, rybę, ziemniaki, kapustę z grzybami i pierogi. Była też ciepła herbata i kawa. Każdy otrzymał również ciasto na Święta.
Wigilia dla ubogich 9Wigilia dla ubogich 10Wigilia dla ubogich 11Wigilia dla ubogich 12
Wigilia dla ubogich 14Wigilia dla ubogich 15Wigilia dla ubogich 16Wigilia dla ubogich 17

Spotkanie, które mogło się odbyć i w tym roku, nie byłoby możliwe gdyby nie dobroć i wrażliwość serca wielu ludzi dobrej woli, dla których drugi człowiek, szczególnie ten będący w potrzebie, nie pozostaje obojętny. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie i przebieg tegorocznego spotkania wigilijnego dla ubogich i samotnych.
Wigilia dla ubogich 18Wigilia dla ubogich 19 Wigilia dla ubogich 20Wigilia dla ubogich 21