Archiwum artykułów

Orszak Trzech Króli w Nysie

Orszak Trzech Królo 36 stycznia obchodzimy w Kościele Uroczystość Objawienia Pańskiego, która jest jednym z najważniejszych świąt. Wspominamy bowiem trzy ważne wydarzenia z życia Jezusa, które akcentują motyw daru, ukazując nam, że dobry i łaskawy Bóg ofiaruje się człowiekowi, a tym samym uczy nas składać siebie w darze dla Boga i drugiego człowieka.

 

Orszak Trzech Królo 8O tych trzech aspektach objawienia mówi nam antyfona, którą wszyscy kapłani i osoby konsekrowane odmawiają przed hymnem Magnificat  tej uroczystości: „W tym dniu tak świętym trzy cuda wysławiamy: dziś gwiazda przywiodła mędrców do żłóbka; dziś podczas godów woda stała się winem; dziś Chrystus dla naszego zbawienia przyjął od Jana chrzest w Jordanie. Alleluja” 

Orszak Trzech Królo 7W naszej tradycji akcentuje się przede wszystkim pokłon trzech Mędrców, którzy za przewodem gwiazdy przybyli ze Wschodu, aby odnaleźć nowonarodzonego Króla Żydowskiego. Gdy dotarli do Bożej Dzieciny złożyli swe dary: złoto dla Króla, mirrę dla człowieka i kadzidło dla Boga. W uroczystości tej wspominamy moment objawienia się Mesjasza światu pogańskiemu. Orszak Trzech Królo 6Warto też pamiętać o dwóch pozostałych elementach Epifanii Jezusa, kiedy podczas chrztu objawił się Żydom, a podczas wesela w Kanie swoim uczniom.

W tym dniu, już po raz kolejny w Nysie odbył się Orszak Trzech Króli. Z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością. Orszak wyruszył z Placu Solnego i przechodząc ulicami naszego miasta, dotarł pod Nyską Bazylikę, gdzie zakończył się wspólnym kolędowaniem. Całemu wydarzeniu towarzyszyły inscenizacje, które odzwierciedlały upamiętniane dziś wydarzenie pokłonu Trzech Mędrców. 

Orszak Trzech Królo 1Orszak Trzech Królo 2Orszak Trzech Królo 4Orszak Trzech Królo 5