Archiwum artykułów

Spotkanie osób konsekrowanych w Gliwicach

Gliwice2018 14"Jesteście błogosławieństwem!" - powiedział 3 lutego do osób konsekrowanych diecezji opolskiej i gliwickiej, zebranych w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, Biskup Ordynariusz Andrzej Czaja. 

 

 Jak co roku osoby życia konsekrowanego obu diecezji spotkały się ze swoimi pasterzami, aby wspólnie świętować i dziękować Bogu za dar życia konsekrowanego w jego różnych formach i różnorodności charyzmatów. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec, a homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja. Mszę świętą koncelebrowali również bp Rudolf Pierskała, bp Andrzej Iwanecki, a także inni kapłani i ojcowie zakonni. 
Gliwice2018 1Gliwice2018 2Gliwice2018 3Gliwice2018 4
W homilii bp Andrzej nawiązując do czytania biblijnego o powołaniu Abrahama, zaznaczył, że osoby konsekrowane odpowiadając na wezwanie Boże i oddając swe życie w ofierze, stają się dla współczesnego świata błogosławienstwem. Podkreślił mocno, że są też pośrednikami tego błogosławieństwa, które Kościół otrzymuje od Boga poprzez ich modlitwę, ascezę, wyrzeczenia. Za to szczególnie biskupi wraz z uczestnikami Liturgii dziękowali dobremu Bogu i prosili by siostry i bracia mogli nadal trwać. 
Gliwice2018 5Gliwice2018 6Gliwice2018 7Gliwice2018 8
Równocześnie Biskup wezwał do tego, aby osoby konsekrowane motywowały się słuchając Słowa, do tego, by być wiernymi i świętymi w przeżywaniu powołania, ciągle wracając do pierwotnej miłości. Ksiądz Biskup podkreślił, że nie będzie w naszym życiu owocowania, jeśli nie będzie w nas troski o stan łaski uświęcającej, bo tylko ten, kto trwa w Chrystusie, a Chrystus w nim, przynosi owoc obfity. Z pasterskim zatroskaniem Biskup Ordynariusz dał osobom konsekrowanym wskazówki jak żyć i postępować, aby realizacja powołania była rozumną służbą Bożą, mocno podkreślając, że nie możemy w tym popadać w "duchową światowość", za którą kryje się fałszywa duchowość bez Chrystusa, pokusa jedynaka, który chce wszystkiego dla siebie nie chcąc się dzielić, a także subiektywizm wiary. Lekarstwem na tą fałszwą duchowość jest autentyczna miłość, która pozwala żyć w komunii, braterskiej zgodzie i wzajemnej życzliwości.
Gliwice2018 9Gliwice2018 10Gliwice2018 11Gliwice2018 12
Po homilii wszyscy obecni, z zapalonymi świecami podziękowali Bogu za dar życia konsekrowanego i odnowili swoje zobowiązanie do życia w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. Na zakończenie Eucharystii swoje słowo skierował Biskup Jan Kopiec, wyrażajac radość za dar spotkania, oraz składając osobom konsekrowanym życzenia.
Gliwice2018 13Gliwice2018 15Gliwice2018 16Gliwice2018 17
Po zakończonej Mszy świętej wszyscy obecni zaproszeni zostali do Centrum Jana Pawła II na ciepły posiłek, a następnie na koncert Górniczej Orkiestry Dętej KWK "Sośnica".