Archiwum artykułów

Wycieczka do grodu rycerskiego w Byczynie

byczyna 60Jak co roku, na zakończenie roku szkolnego, a tym samym przed przerwą działalności świetlicy środowiskowej, Wspólnota Apostolska, siostry, opiekunowie, wolontariusze, a przede wszystkim dzieci uczęszczające na świetlicę wyjechały na wycieczkę. Tym razem był to gród rycerski w Byczynie.

 

 

Na dobre rozpoczęcie wakacji, 25 czerwca dzieci ze świetlicy środowiskowej z Domu Macierzystego udały się do Byczyny, do grodu rycerskiego. Całodniowy wyjazd był bogaty w przeróżne atrakcje, którymi zainteresowane były zarówno najmłodsze dzieci, jak i te starsze. 20 minutowy film oprowadzający po Grodzie i przedstawiający rekonstrukcje bitew rozpoczął dzień w tym niezwykłym miejscu. Naszym przewodnikiem był Pan z Węgier w charakterystycznym dla swojego kraju stroju. Przechadzając się wokół Grodu opowiadał m.in. o karach, które stosowano kiedyś. Opowiedział też historię młodej dziewczyny, którą uznano za czarownicę i spalono w lesie niedaleko Grodu.
byczyna 6byczyna 17byczyna 11byczyna 22
Najmłodsze dzieci były zachwycone karmieniem świnek i kóz. Uczestnicy mieli możliwość poznania średniowiecznych zwyczajów rycerskich. Zakładali zbroję, poznając przy tym nazwy poszczególnych elementów i broni, której mogli dotknąć. Starsze dzieci i młodzież były zafascynowane strzelaniem z łuku do tarczy i rzucaniem nożami. Można było także zrobić kartkę sposobem średniowiecznych ludzi. Na sam koniec dzieci uczyły się dawnych tańców.
byczyna 33byczyna 42byczyna 44byczyna 76
Pobyt w grodzie pozwolił nam przenieść się w dawne czasy i choć w małym stopniu doświadczyć jego zwyczajów i kultury. Dla każdego z nas było to niezwykłe przeżycie, do którego chętnie będziemy wracać.

Zobacz więcej zdjęć