Archiwum artykułów

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie

Pogrzem s 822 sierpnia Pan Bóg powołał do Siebie naszą Siostrę Marię Leonę, która odeszła do nieba w godzinie Miłosierdzia, w czasie, gdy siostry modliły się w kaplicy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a także w dniu, w którym w Kościele wspominaliśmy Najświętszą Maryję Pannę Królową, którą tak bardzo ukochała nasza siostra i której zawierzyła swoje życie. 

 

 

Siostra Maria Leona Rachwał urodziła się 25 sierpnia 1930 r. w miejscowości Tomsy (woj. podkarpackie). Na chrzcie świętym otrzymała imię Janina. Do Zgromadzenia wstąpiła w 1949 roku, a w roku następnym przyjęła habit zakonny. W 1951 roku złożyła śluby zakonne. W swoim życiu przeżyła piękne jubileusze: 25, 50, 60 i 65 lat życia zakonnego. Większość życia, bo ponad 50 lat, s.Leona spędziła w Koźlu, gdzie najpierw służyła w Domu Starców, a po jego likwidacji w Domu Pomocy Społecznej dla chłopców. Opiekowała się również osobami chorymi i potrzebującymi w ich własnych domach, do których w każdą niedzielę zanosiła obiady. Od dnia 4 października 2007 roku przebywała w Domu św. Elżbiety w Nysie, już jako osoba potrzebująca opieki medycznej i pielęgnacyjnej. 
Pogrzem s 1Pogrzem s 2Pogrzem s 3Pogrzem s 4

Uroczysta Msza święta pogrzebowa została odprawiona 24 sierpnia w kaplicy Domu św. Elżbiety w Nysie. W homilii o. Seweryn OFM podkreślił z jaką pogodą ducha przeżywała swe cierpienie s. Leona, która pomimo bólu uśmiechała się. Kaznodzieja wspomniał, że siostra jak prawdziwa matka do końca swym przykładem i postawą uczyła - kiedy ojciec udzielał jej błogosławieństwa, zawsze całowała kapłańskie dłonie, z jednej strony z szacunku do kapłaństwa, z drugiej, aby i kapłan szanował swe kapłaństwo. Podkreślił również, że to czego na pewno młode pokolenie może uczyć się od s. Leony to miłość, ofiarność i oddanie z jakimi służyła ona przez całe swe życie osobom potrzebujacym. Po zakończonej Eucharystii dalsze ceremonie pogrzebowe miały miejsce na Cmantarzu Jerozolimskim, gdzie s.Leona została pochowana w kwaterze sióstr elżbietanek. 
Pogrzem s 5Pogrzem s 6Pogrzem s 7Pogrzem s 9
Pogrzem s 10Pogrzem s 11Pogrzem s 12Pogrzem s 13

"Wiecze odpoczywanie racz jej dać Panie,
a Światłość Wiekuista niechaj jej świeci,
niech odpoczywa w pokoju wiecznym"