Archiwum artykułów

Kurs odnowy duchowej

kurs odnowy duchowej 2018 1

W dniach od 15 do 23 września w Domu Macierzystym w Nysie miał miejsce drugi już kurs odnowy duchowej w naszej Prowincji, w którym uczestniczyły siostry powyżej 65. roku życia. Program kursu był bardzo bogaty, a w kilku momentach splatał się z planem wspólnoty domowej, dzięki czemu starsze siostry mogły zaczerpnąć młodego ducha, a młode siostry skorzystać z doświadczenia i mądrości starszych.

 

 

Kurs odnowy duchowej upłynął nam w radosnym nastroju. Najpierw było wielkie zdziwienie, na czym ma polegać ta odnowa, skoro nie miało być ani milczenia, ani umartwienia. Z czasem okazało się jednak, że wszystko odbywało się w wielkiej harmonii. Bo nie tylko duchowo się wzmacniałyśmy, ale także psychicznie i fizycznie. Duch Święty, w każdym dniu przychodził z nowym oświeceniem umysłu. Siłę do przeżywania tego czasu czerpałyśmy z codziennej Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu.

kurs odnowy duchowej 2018 4W niedzielę miałyśmy możliwość odwiedzić nasze Matki Założycielki w Bazylice Nyskiej oraz nasze współsiostry, które odeszły już do wieczności, na Cmentarzu Jerozolimskim. Następnie udałyśmy się do Głębinowa, gdzie w kościele parafialnym znajdują się relikwie św. Rity. Zwiedziłyśmy także Ośrodek formacyjno - wypoczynkowy „Rybak” i odpoczywałyśmy na łonie natury, wpatrując się w jezioro nyskie i rozmyślając jak wspaniały jest Bóg.         

Myślałyśmy, że w naszym życiu wszystko już wiemy, jednak co dzień Jezus otwierał przed nami swój arsenał, a my zrozumiałyśmy, że jeszcze daleka droga do świętości. Ks. Jerzy Niedzielski pokazywał nam, jak mamy być żołnierzami na służbie Generała, którym jest Jezus. Konferencje bardzo głębokie, tak przystępne i pełne obrazów, pomagały nam odnaleźć siebie, bliźnich i Boga stojącego na drogach naszego życia. Były to piękne dni skupienia, chociaż pełne rozmów i radości.

kurs odnowy duchowej 2018 9Pani mgr Lidia w czasie warsztatów łączyła to, co mówił ks. Jerzy Niedzielski z zupełnie nowym doświadczeniem. Mogłyśmy spojrzeć na nasze życie w zupełnie innym świetle. Widać w tym było inspiracje i kompetencje Ducha Świętego. Pani Lidia zdecydowanie jest „studnią mądrości”, a przy tym bardzo przystępna i otwarta. Oby Bóg i Duch Święty zawsze Ją prowadził, dodawał sił i tulił jak Dobry Ojciec. Wiele spraw z naszego codziennego życia zostało wyjaśnione, sprecyzowane, skorygowane. Zrozumiałyśmy dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej. Na pewno mamy wiele braków, ale dziękujemy Bogu, że pochodzimy z rodzin głęboko wierzących i praktykujących. Gdy przychodzą różne ciężkie doświadczenia, wątpliwości, krzyże, cierpienia, które nikogo nie omijają, zawsze mamy odniesienie do Boga. Kierujemy się jednym celem: wiem Komu zawierzyłam, Komu zaufałam i Kogo ukochałam.

Czas szybko uciekał. 19 września pielgrzymowaliśmy do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lasku, gdzie dziękowałyśmy za zatwierdzenie kościelne naszego Zgromadzenia i beatyfikację Matki Marii. Kazanie ks. Jerzego podczas Mszy Świętej dziękczynnej można streścić w stwierdzeniu: "od serca do serca". Później miała miejsce Droga Krzyżowa i nabożeństwo maryjne. I z powrotem wróciłyśy do domu Matki Marii. Wieczorem obejrzałyśmy piękny film pt. „Listopisarz”, o człowieku, który pisząc listy pomagał ludziom odnaleźć siebie, swój cel i zadania jakie mają spełnić. 
kurs odnowy duchowej 2018 17kurs odnowy duchowej 2018 21kurs odnowy duchowej 2018 26

20 września miał miejsce wyjazd do Kamienia Śląskiego, gdzie przywitał nas św. Jacek. Korzystając z gościnności ks. dyr. Alberta Glaesera i naszej siostry M. Weroniki, mogłyśmy zwiedzić kompleks Sebastianeum Silesiacum oraz zamek, skorzystac z dobrodziejstwa grotu solnej oraz innych atrakcji. Był to czas pełen radości i duchowych przeżyć. Eucharystię w kaplicy zamkowej sprawował ks. dyr Albert. W homilii przypomniał nam, że nasze ręce są przedłużeniem rąk Chrystusa, nasze oczy przedłużeniem Jego oczu, a nasze serce ma kochać tak jak Serce Jezusa. Kaznodzieja kilkakrotnie podkreślał, że właśnie taką postawą wyróżniała się nasza bł. Maria Luiza Merkert. Niedaleko Sanktuarium św. Jacka jest Góra św. Anny. Tam też wstąpiłyśmy w drodze powrotnej, aby powierzeć Bogu przez serce Babci Anny nasze życie, nasze współsiostry, wszystkie sprawy i prosić o nowe powołania.
kurs odnowy duchowej 2018 31kurs odnowy duchowej 2018 33kurs odnowy duchowej 2018 36

kurs odnowy duchowej 2018 41Serdecznie dziękujemy za podarowany nam przez Pana Boga i Zgromadzenie czas odnowy. Dziękujemy za dobrych ludzi, którzy nam towarzyszyli i za nasze siostry, które nam na każdym kroku pomagały i troszczyły się o nas. My wolne od codziennych trosk i zajęć mogłyśmy się skupić na Bogu i na sobie. Wielkie „Bóg zapłać” Siostrze Prowincjalnej M. Marcie, Siostrze Mistrzyni M. Hiacyncie, odpowiedzialnej za formację permanentną, całej Radzie Prowincji, Siostrze Przełożonej M. Virginii wraz z całą Wspólnotą. Niech dobry Bóg wynagrodzi wszystkim Swym błogosławieństwem, a my zapewniamy o naszej pamięci modlitewnej.

                                                                    Uczestniczki Odnowy Duchowej

 

Zobacz więcej zdjęć