Archiwum artykułów

2 listopada - wspomnienie wszystkich, którzy odeszli do wieczności

Wszystkich Świętych 3

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, które obchodzimy w Kościele 2 listopada jest wyrazem naszej wiary w zmartwychwstanie ciał, życie wieczne i skuteczność modlitwy wstawienniczej. Każdego roku w pierwsze dni listopada cmentarze zapełniają się żywymi...

Choć do kalendarza liturgicznego Dzień Zaduszny został wprowadzony i rozpowszechniony w Kościele dopiero w XIV w. modlitwa za zmarłych była znana i praktykowana już dużo wcześniej, zwłaszcza w środowiskach zakonnych. Jako chrześcijanie wierzymy, że nieśmiertelne dusze naszych bliskich po śmierci przebywają w wieczności. Choć naszym ostatecznym celem jest niebo, wiemy, że dusza zanim będzie gotowa przebywać z Bogiem na wieki, musi dojrzeć do pełni miłości w czyśćcu, gdzie pokutuje za popełnione za życia grzechy. Zmarli potrzebują naszej modlitwy, gdyż sami nie mogą sobie nią pomóc. Dusze czyśćcowe są jednak wielką pomocą dla nas i nigdy nie zapominają o tych, którzy swoją moditwą pomogli im osiągnąć niebo. 

Wszystkich Świętych 1

Warto pamiętać, że nie tylko 1 listopada, ale każdego dnia przez całą oktawę tej uroczystości możemy uzyskać odpust zupełny, który można ofiarować za osobę zmarłą. Wystarczy danego dnia przystąpić do Komunii świętej, nawiedzić cmentarz oraz odmówić wskazane przez Kościół modlitwy (Wierzę w Boga OjcaOjcze nasz oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca świętego). Odpust jest darowaniem win za grzechy popełnione, dzięki czemu dusza skracając cierpienie czyśćcowe może szybciej osiągnąć stan szczęśliwości wiecznej. 

Wszystkich Świętych 2Dbając o wygląd grobów naszych bliskich potrzeba też naszej świadomości odnośnie symboliki chrześcijańskiej, która jest wyrazem naszej wiary, szczególnie dziś, kiedy skomercjalizowany świat proponuje nam tak wiele rzeczy, które nie niosą ze sobą głębszych treści. Znicz jest znakiem Chrystusa Zmartwychwstałego, który pokonał ciemności grzechu, śmierć i szatana. Jej zapalenie na grobie zmarłego jest wniesieniem światła Chrystusa w ciemność grobu, wyrazem wiary, że i on zmartwychwstanie i na wieki będzie przebywał w Światłości. Przynoszone na groby kwiaty powinny być żywe. Kwiat jest symbolem życia. Tak jak kwiat więdnie i usycha, tak kończy się życie człowieka. Nie jest ono sztuczne i plastikowe, nie można go odkurzyć i wykorzystać po raz kolejny. Oczywiście, ze względów praktycznych kupujemy sztuczne kwiaty, które mogą dłużej postać na mogile, szczególnie, gdy na odległe od naszych miejsc zamieszkania groby przybywamy rzadko. Wszystkich Świętych 4Może jednak warto choć raz w roku, w dzień, gdy cały Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych zatroszczyć się o to, by te kwiaty były żywe? Trzecim bardzo wymownym symbolem jest wieniec, dziś często zastępowany kolorowym stroikiem, który stracił swój krztałt, a za tym wymowę. Wieniec w symbolice biblijnej oznacza chwałę, otrzymaną nagrodę. Jest więc obrazem zwycięstwa i nagrody życia wiecznego po przebytej ziemskiej wędrówce.

Nie możemy bezkrytycznie przyjmować tego co dziś proponuje nam świat, ale jako osoby wierzące musimy poznawać nasze korzenie i bronić ich, umiejąc wybierać pomiędzy tym co dobre, a co może być jeszcze lepsze i bardziej chrześcijańskie. Warto dziś podjąć refleksję nad tymi treściami, by nasze pochylanie się nad grobami zmarłych było jeszcze bardziej świadome.