Archiwum artykułów

Wigilia dla ubogich i samotnych

Wigilia dla ubogich 11

Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem, który choć jest jednym spośród 365 dni całego roku, jest zupełnie różny od pozostałych.  Jest to dzień szczególnej życzliwości i dobroci, dzień którego nie wyobrażamy sobie spędzić z dala od naszych bliskich. Tymczasem wiele osób w naszym środowisku zasiada do wigilijnego stołu samotnie, nie ma z kim przełamać się opłatkiem, ani zaśpiewać kolędy. Właśnie z tego powodu jak co roku w Wigilię Bożego Narodzenia spotykamy się z ubogimi i samotnymi mieszkańcami Nysy, aby  mogli oni wspólnie zasiąść przy wigilijnym stole i świętować Narodzenie Pana Jezusa. 

 

 Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z zaprzyjaźnionym zespołem szkół "Carolinum" znajdującym się w sąsiedztwie naszego klasztoru. Posiłek przygotowała Wspólnota Apostolska św. Elżbiety, a przebieg wieczerzy nie byłby tak sprawny gdyby nie grupa wolontariuszy, którzy w dzień wolny od zajęć przybyli, aby służyć osobom potrzebującym. Całość spotkania ubogacił swą obecnością zespół muzyczny z Parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie. 

Wigilia dla ubogich 1Wigilia dla ubogich 2Wigilia dla ubogich 3Wigilia dla ubogich 4
Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęliśmy wspólną Eucharystią w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył o. Arkadiusz SVD, rektor wspólnoty ojców werbistów w Nysie. W słowie skierowanym do wiernych zaznaczył, że niewiele się oni różnią od Świętej Rodziny, która choć doświadczała ubóstwa, to właśnie ich Bóg wybrał na rodziców Swojego Syna. Dlatego właśnie każdy z nich może się stać opiekunem Jezusa, który może narodzić się w nich. Kaznodzieja zostawił słuchającym pytanie, na które każdy z nich musi sam odpowiedzieć: czy ja tego chcę, aby Bóg narodził się w moim sercu? Czy chcę Go przyjąć bez względu na to czy mam dach nad głową, czy go nie mam, czy przeżywam smutek, czy radość? Czy mam serce otwarte dla Boga w tej rzeczywistości, w której żyję?
Wigilia dla ubogich 5Wigilia dla ubogich 6Wigilia dla ubogich 7Wigilia dla ubogich 8
Po zakończonej Mszy świętej  w sali nyskiego "Carolinum" uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem składając sobie nawzajem świąteczne życzenia i zaśpiewali wspólnie kolędę, po czym zasiedli do wieczerzy. Z posiłku skorzystało ponad 60 osób. Przgotowano tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, rybę, ziemniaki, kapustę z grzybami i pierogi. Była też ciepła herbata i kawa. Każdy otrzymał również ciasto na Święta oraz stroik świąteczny przygotowany przez uczniów Carolinum.
Wigilia dla ubogich 9Wigilia dla ubogich 10Wigilia dla ubogich 12Wigilia dla ubogich 13
Spotkanie, które mogło się odbyć i w tym roku, nie byłoby możliwe gdyby nie dobroć i wrażliwość serca wielu ludzi dobrej woli, dla których drugi człowiek, szczególnie ten będący w potrzebie, nie pozostaje obojętny. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie i przebieg tegorocznego spotkania wigilijnego dla ubogich i samotnych.