Archiwum artykułów

Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli 156 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami 752 miejscowości w Polsce przeszedł Orszak Trzech Króli, a w nich ok. 1,2 mln uczestników. Wszyscy oni szli do Betlejem, aby wraz z Mędrcami pokłonić się Nowonarodzonemu i ofiarować swe dary. Tegoroczny Orszak odbył się pod hasłem: "Odnowi oblicze ziemi".

W naszej tradycji Uroczystość Objawienia Pańskiego, powszechnie znana jako "Trzech Króli", jest obchodzona jako dzień wolny od pracy i święto nakazane. Upamiętnia pokłon trzech Mędrców, którzy za przewodem gwiazdy przybyli ze Wschodu, aby odnaleźć nowonarodzonego Króla Żydowskiego. Gdy dotarli do Bożej Dzieciny złożyli swe dary: złoto dla Króla, mirrę dla człowieka i kadzidło dla Boga. W uroczystości tej wspominamy moment objawienia się Mesjasza światu pogańskiemu. 
Orszak Trzech Króli 1Orszak Trzech Króli 2Orszak Trzech Króli 3Orszak Trzech Króli 4
Orszak Trzech Króli 5Orszak Trzech Króli 6Orszak Trzech Króli 7Orszak Trzech Króli 8
Tego dnia oprzeszedł również ulicami naszego miasta, łącząc we wspólnym kolędowaniu mieszkańców Nysy i okolicznych miejscowości. Procesja wyruszyła z Rynku Solnego i z radosnym śpiewem udała się pod Bazylikę, gdzie w szapce Trzej Królowie pokłonili się Dzieciątku i złożyli swe dary, a wraz z nimi cześć Świętej Rodzinie i Małemu Jezusowi oddali wszyscy uczestnicy orszaku. Wydarzenie zakończyło się koncertem kolęd w wykonaniu zaproszonego zespołu. 
Orszak Trzech Króli 9Orszak Trzech Króli 10Orszak Trzech Króli 11Orszak Trzech Króli 12
Orszak Trzech Króli 13Orszak Trzech Króli 14Orszak Trzech Króli 16Orszak Trzech Króli 17