Archiwum artykułów

Światowy Dzień Chorego

Dzień chorego 13"Wielkoduszna postawa względem chorych to sól ziemi i światło świata. Niech Matka Boża z Lourdes pomaga nam zachować taką postawę, a wszystkim cierpiącym wyjedna pokój i pokrzepienie." Papież Franciszek

 

11 lutego w całym Kościele obchodziliśmy wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, a tym samym XXVII Światowy Dzień Chorego, który ustanowił 13 maja 1992 roku św. Jan Paweł II. W Kościołach lokalnych tego dnia celebrowane są msze święte w intencji chorych, ich rodzin oraz tych, którzy się chorymi opiekują, a także organizowane są spotkania dla chorych. Również w naszej Parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie, podobnie jak w poprzednich latach, ks. Prałat Mikołaj Mróz sprawował Eucharystię, po której wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Wspólnotę Apostolską św. Elżbiety. W przebiegu spotkania pomogli wolontariusze z Gimnazjum nr 1, a brało w nim udział ponad 100 osób chorych.

Dzień chorego 1Dzień chorego 2Dzień chorego 3Dzień chorego 4
W homilii Ksiądz Prałat nawiązał do słów papieża Franciszka z orędzia na XXVII Światowy Dzień Chorego: "Nikt z nas nie jest w stanie całkowicie uwolnić się od pomocy innych". Przywołując przykłady z Ewangelii kaznodzieja pokazał, że każdy z nas potrzebuje pomocy drugiego człowieka. Przez chorobę jednego człowieka, ci, którzy znajdują się obok, czy to rodzina, sąsiedzi czy znajomi, mają okazję do czynienia dobrych uczynków. Zaznaczył, że jest to bardzo ważne ponieważ czyniąc dobro wobec chorych mają szansę na zdobycie nieba. Trzeba tą pomoc z życzliwością przyjmować i trzeba jej oczekiwać. Ksiądz Prałat zauważył, że choroba jest wpisana w naszą egzystencję, ponieważ nikt z nas nie jest bytem wiecznym, a czasowym. Dlatego i za chorobę trzeba dziękować, bo musi ona przyjść, abyśmy mieli świadomość naszej kruchości, ale i skończoności naszego ziemskiego życia. Na koniec zachęcił wszystkich do modlitwy o to, byśmy potrafili z wdzięcznością przyjmować to co otrzymujemy z ręki Boga oraz pomoc drugiego człowieka.
Dzień chorego 5Dzień chorego 6Dzień chorego 7Dzień chorego 8
Dzień chorego 9Dzień chorego 10Dzień chorego 11Dzień chorego 12