Archiwum artykułów

Emaus osób konsekrowanych

Góra św. Anny 6W sobotę 1 czerwca odbyła się doroczna Pielgrzymka Osób Konsekrowanych diecezji opolskiej i gliwickiej na Górę św. Anny. Dla wielu z nas jest to czas radości, wartościowych rozmów, dobrych spotkań i umacniania w wierze.

 

 Spotkaliśmy się w Domu Pielgrzyma, gdzie konferencję dla nas wygłosił o. Jacek Zdrzałek redemptorysta. Trwając w nowennie przed uroczystością Zesłania Ducha  Świętego, odkrywaliśmy że Duch Święty jest Duchem nadziei. Tej Bożej nadziei szukaliśmy we współczesnym świecie. Aktualny problem wielu Zgromadzeń Zakonnych to spadek powołań, dlatego Ojciec przypomniał nam, że dla Boga nie liczy się ilość, tylko jakość. Pokazał, że Jezus dokonywał cudów właśnie wtedy, gdy ludziom czegoś brakowało: wina w Kanie, zdrowia, chleba… Analogicznie jest z nami: rzeczywistość ubóstwa staje się przestrzenią działania Boga, bo Jego łaska może się rozlać nawet przez jednego. Drugą przestrzenią, której się przyglądaliśmy to obecna sytuacja Kościoła w świecie. Patrząc oczami nadziei zobaczyliśmy, że Kościół wcale nie umiera. On się oczyszcza, by stać się jeszcze piękniejszy. Ten moment jest trudny, ale zwiastuje czas pięknej przemiany i odnowy. I to właśnie powinniśmy widzieć z perspektywy chrześcijanina. Powinniśmy z niecierpliwością czekać na cuda, które nas czekają.
Góra św. Anny 2Góra św. Anny 3Góra św. Anny 4Góra św. Anny 5
Podsumowując, Ojciec zapewnił nas, że jest przed nami piękna przyszłość, ale pod jednym warunkiem: nie możemy przestać ewangelicznie marzyć. To otworzy nas na działanie Ducha Świętego, a On wskaże nowe drogi, trafne rozwiązania i z nadzieją poprowadzi dalej.

Góra św. Anny 1Kolejnym punktem naszego pielgrzymowania była Eucharystia w Bazylice św. Anny. Przeżywałyśmy ją wraz z Pasterzem Diecezji Gliwickiej ks bp Janem Kopcem. Ksiądz Biskup w wygłoszonym słowie przypomniał nam, że relacja z Jezusem nie jest naszą prywatną sprawą. Z tej relacji wypływa nasza odpowiedzialność za świat. Mamy za tym światem wstawiać się u Boga. By to uczynić musimy wiedzieć o co prosić, a to wymaga rozeznawania wraz z Duchem Świętym. Na zakończenie Ksiądz Biskup wezwał nas byśmy zakochali się w Jezusie i z Nim czynili świat lepszym.

Po Uczcie Eucharystycznej udaliśmy się na poczęstunek. A następnie na wspólną modlitwę przy Trzech Krzyżach. Tam odmówiliśmy Litanię do Serca Jezusowego prosząc o potrzebne łaski dla naszych wspólnot. Dziękowaliśmy Dobremu Bogu za kolejny rok formacyjny i dar pielgrzymowania do św. Anny.