Archiwum artykułów

Postulantki i aspirantki u Matki

spotkanie postulantek i aspirantek 2019 165 czerwca w Domu Matki miały swoje spotkanie postulantki i aspirantki polskich prowincji naszego Zgromadzenia. Dla młodych dziewczyn rozeznających powołanie, czy rozpoczynających drogę powołania zakonnego jest to czas szukania tożsamości jako elżbietanki i czerpania umocnienia w kolebce Zgromadzenia.

 

Najważniejszym momentem naszego spotkania jest Eucharystia sprawowana w kaplicy Domu Macierzystego, gdzie znajduje się obraz Serca Jezusowego, przed którym nasze Matki Założycielki poświęciły się i rozpoczętą działalność charytatywną Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Wydarzenie to było oficjalnym początkiem istnienia naszej wspólnoty zakonnej. Podczas wygłoszonej homilii ks. Andrzej Flak, wikariusz bazyliki mniejszej w Nysie, w nawiązaniu do Ewangelii podkreślił, że każda z nas wstąpiła na drogę podążania za Jezusem, a droga ucznia nie będzie się zbytnio różniła od drogi Mistrza. Zapytał, czy jesteśmy na to gotowe? Czy mamy świadomość, że będziemy cierpieć? Czy zgadzamy się oddać Bogu nasze plany, marzenia i poprowadzić tam, gdzie On chce i tak jak On zapragnie? Kaznodzieja mocno zaznaczył, że Bóg powołując każdą z nas, wyrwał nas ze świata i tym smym uczynił nas nieprzyjciółmi świata, ale równocześnie udzielił nam mocy, by na Jego powołanie odpowiedzieć i być mocniejszą, niż warunki w których żyjemy. Po zakończonej Eucharystii przed obrazem Serca Jezusowego wszystkie postultki i aspirantki odmówiły pierwszy akt poświęcenia naszych Matek Założycielek. 
spotkanie postulantek i aspirantek 2019 10spotkanie postulantek i aspirantek 2019 18spotkanie postulantek i aspirantek 2019 21spotkanie postulantek i aspirantek 2019 22
Bardzo ważnym czasem dla każdej dziewczyny jest spotkanie z s. M. Margaritą, która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat historii naszego Zgromadzenia. Siostra Margarita przekazała młodzieży najistotniejsze wiadomości i oprowadziła po Domu Macierzystym. Przedłużeniem tego wykłdu było udanie się do sarkofagów naszych Matek do Bazyliki, następnie nawiedzenie grobu sióstr męczenniczek znajdującego się w ogrodzie Domu św. Elżbiety na ul. Słowiańskiej oraz Cmentarza Jerozolimskiego.
spotkanie postulantek i aspirantek 2019 26spotkanie postulantek i aspirantek 2019 36spotkanie postulantek i aspirantek 2019 29spotkanie postulantek i aspirantek 2019 39
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, radość tworzenia jednej elżbietańskiej rodziny i chęć dzielenia się sobą. I już dziś zapraszamy za rok, na kolejne spotkanie postulantek i aspirantek w kolebce naszego Zgromadzenia.

Zobacz więcej zdjęć