Archiwum artykułów

Z dziećmi i dla dzieci

Świetlica 1Od wielu lat w naszym nyskim klasztorze prowadzona jest świetlica środowiskowa dla dzieci. Cały rok spotykamy się z dziećmi w weekendy i staramy się przekazać im chrześcijańskie wartości. Stało się już naszą tradycją, że z okazji Dnia Dziecka wybieramy się z nimi nad  Jezioro Nyskie. Tam dzieci mogą poszaleć w wodzie, popływać motorówkami i łódkami policyjnymi. Natomiast, na dobre rozpoczęcie wakacji wspólnie jedziemy na wycieczkę. 

W tym roku była to wyprawa do miasteczka Twinpigs w Żorach. Od samego początku dzieci miały mnóstwo pomysłów. W drodze odkrywały swoje talenty: ruszanie uszami, dotykanie językiem czubka nosa i kręcenie językiem w prawo i w lewo. Starsze dzieci umilały nam czas muzyką współczesną, całkiem darmowo. Pierwszym punktem programu było Muzeum Ognia. Każdy z nas zastanawiał się jak to właściwie z tym ogniem było, zwłaszcza szukając odpowiedzi na zagadki, które znajdowały się na bilecie wstępu. Dalej ruszyliśmy na Dziki Zachód. Przyglądaliśmy się uprawom farmerów i hodowli zwierząt. Odważniejsi weszli do Strasznej Sztolni, a niektórzy pomagali szeryfowi łapać bandytów – prawdziwi kowboje. Znalazł się też jeden  śmiałek, który zdobył szczyt wulkanu, a był to nie lada wyczyn. Ach ta dziecięca fantazja. Na szczęście mieliśmy czas na to żeby coś zjeść i troszeczkę odpocząć. Po przerwie maluchy w dziwny sposób zmieniły się w króliczki, tygryski i inne zwierzęta. Takie magiczne sztuczki. Dzień był pełen wrażeń.
Świetlica 2Świetlica 3Świetlica 4Świetlica 5
Świetlica 6Świetlica 7Świetlica 11Świetlica 13
W drodze powrotnej niektórzy regenerowali siły, a inni brali udział w sondażu: „Dlaczego chodzę na świetlicę i co w niej lubię?”. Oto wyniki. Duża grupa osób jako największy atut podaje: dobre jedzenie. Pozostałe osoby wymieniały: lubię Siostry, jest fajnie, mamy x-boxa i możemy spotkać się i pogadać ze sobą. To uważam za nasz największy sukces. Czasami jest to prawdziwa batalia, by dzieci odłożyły telefony i spędziły czas z drugim człowiekiem.
Świetlica 8Świetlica 9Świetlica 14Świetlica 15

Dziękujemy za kolejny wspólnie spędzony rok i do zobaczenia we wrześniu.