Rekolekcyjne wspomnienie...

rekolekcje z ikoną 82Ikona jest oknem do nieba, przez które Bóg spogląda na nas i wylewając swe łaski przemienia nas w Siebie. Takimi słowami wygłoszonymi podczas pierwszej Mszy świętej rozpoczęłyśmy nasze zimowe rekolekcje, czas spotkania z Maryją i jej Synem.

Tegoroczne rekolekcje były oparte o warsztaty ikonopisarskie, w czasie których uczestniczki pisały Pneumatoforę – Maryję niosącą Ducha Świętego. Nasze spotkanie rozpoczęłyśmy w poniedziałkowe popołudnie 13. dnia lutego. Przez 3 dni pochylałyśmy się nad deską, aby w piątkowe przedpołudnie w czasie Eucharystii poświęcić napisane ikony na chwałę Bożą i całego Kościoła. Naszym warsztatom towarzyszyła atmosfera skupienia, ciszy i modlitwy.  Bezcenną okazała się pomoc Pani Małgosi, która dołączyła do nas w czwartek. W czasie rekolekcji nie zabrakło też czasu na wspólną zabawę, chwile radości i odprężenia w czasie filmu i wspólnych spotkań przy kubku herbaty.  Od strony duchowej troszczył się o nas mocno ks. Tomasz, który sprawował dla nas sakramenty i umacniał nas budującym słowem.

Każda z nas wróciła do domu z wizerunkiem Matki Bożej i doświadczeniem trudu i radości pisania ikony, którego nie zrozumie nikt, kto nigdy nie pochylił się nad deską, by odbić na niej święte oblicze.

rekolekcje z ikoną 27rekolekcje z ikoną 61rekolekcje z ikoną 79rekolekcje z ikoną 97

„Dostałam propozycję pojechania na rekolekcje z warsztatami pisania ikon. Pomyślałam sobie, że to dobry pomysł, do momentu kiedy uświadomiłam sobie, że to jest w czasie moich ferii zimowych. Byłam bardzo zmieszana, ponieważ spędzić tydzień w klasztorze w czasie wolnym to nie było moje marzenie… minęły pierwsze dwa dni… moje nastawienie było bardzo na nie. Chciałam szybko napisać Pneumatoforę i jechać do domu. Nic mi nie wychodziło. Nie wiedziałam tak naprawdę co to jest ta ikona i po co ją w ogóle piszemy. Siostra powiedziała nam, że dobrze by było mieć intencję i rozmawiać z Maryją. Pierwsza myśl – przecież to głupie gadać do deski. Dopiero, gdy przekonałam się, że to nie jest zwykła deska, zaczęłam z miłością podchodzić do tego co robię. Wszystko zaczęło się zmieniać. Każda z nas bardzo się zżyła ze sobą i wspierała wzajemnie. Siostry mimo różnych naszych kryzysów nie oceniały nas. Podchodziły i pomagały. Uważam, że to był dobry i Boży czas! Na pierwszym miejscu była zawsze modlitwa, każdy dzień zaczynałyśmy właśnie od niej. Mimo zmęczenia bardzo się cieszę, że mogłam być właśnie w tym miejscu. Poznałam piękno ikony i nie mogłam wymarzyć sobie lepiej spędzonego czasu niż właśnie u sióstr elżbietanek."

Zobacz zdjęcia