"Na KOGO czekasz?" -Adwentowe skupienie dla dziewczyn

Skupienie12 201512 - 13 grudnia 2015 r. w Domu Prowincjalnym w Nysie miało miejsce ostatnie w tym roku kalendarzowym skupienie dla dziewczyn. Dwadzieścia osiem uczestniczek wraz z siostrami i księdzem prowadzącym pochylało się nad tematem oczekiwania.
Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia w której zawierzyliśmy Bogu czas skupienia. Po zapoznaniu i rozśpiewaniu, konferencję wygłosił ksiądz Arnold Klita, wikariusz Parafii Piotra i Pawła w Opolu. Wspólnie zastanawialiśmy się nad naszym człowieczeństwem. Ksiądz Arnold uświadomił nam, że pustkę jaką każdy z nas nosi w sobie na płaszczyźnie sfery duchowej może zapełnić tylko Bóg. Kiedy już doszliśmy do tego, że celem naszych oczekiwań jest Bóg, próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: "Na jakiego Boga czekam?" i "Komu tak naprawdę wierzę?".


Po kolacji wraz ze wspólnotą sióstr Domu Macierzystego wyśpiewaliśmy Akatyst ku czci Bogurodzicy, który w swej treści przypomniał nam całą historię zbawienia i pozwolił przybliżyć się do wielkiej tajemnicy Wcielenia, na której pamiątkę czekamy. Kolejnym punktem naszego skupienia był pogodny wieczór. W dwóch grupach, pod przewodnictwem księdza Arnolda i sióstr, toczyliśmy zacięty bój o wygraną. Dzień zakończyliśmy Adoracją Najświętszego Sakramentu, w czasie której mogłyśmy przystąpić do Sakramentu Pokuty. Podczas pierwszej części Adoracji, która odbyła się w ciszy, pisałyśmy listy do Dzieciątka Jezus, w których wyraziłyśmy naszą tęsknotę za Nim i pragnienie, by narodził się w naszych sercach. Rozważania w drugiej części naszego trwania przed Panem skupiły się wokół przygotowania żłóbka naszego serca na przyjęcie Miłości. Podkreślały one fakt, że Jezus nie potrzebuje naszej doskonałości, ale chce narodzić się na naszych słabościach, zranieniach i cierpieniu.

      skupienie12 2015 3  skupienie12 2015 5                            skupienie12 2015 2  Skupienie12 2015 4 
Niedzielę rozpoczęłyśmy od wspólnej jutrzni. Po śniadaniu czekała nas bardzo twórcze zajęcie. Miałyśmy za zadanie przygotować inscenizację Bożego Narodzenia, angażując w nią wszystkie uczestniczki skupienia. Praca okazała się niezwykle kreatywna. Niektórzy odegrali swoje życiowe role jako prawa czy lewa ściana szopy, dach, wiatr, żłób, sianko. Po odegraniu jasełek podsumowaliśmy czas naszego zatrzymania. Skupienie zakończyliśmy Eucharystią, w czasie której dziękowaliśmy za dar wspólnoty i danego czasu oraz prosiliśmy, by wydał jak najpiękniejsze owoce w naszym życiu. 

Przejdź do galerii zdjęć