Wierzący niepraktykujący - skupienie dziewczyn

skupienie padziernik 2019 20W miniony weekend w naszym domu odbyło się kolejne już skupienie dla dziewczyn, które dotyczyło tematu naszej wiary i wynikających z niej praktyk. Próbowałyśmy rozpatrzyć argumenty osób, które doklarują się jako wierzące, ale niepraktykujące i doszłyśmy do wniosku, że stwierdzenie to jest sprzeczne samo w sobie. 

 

Jeśli ktoś nie praktykuje to po prostu nie wierzy, ale okazuje się że czasami ciężko się do tego przyznać, a łatwiej nam obwiniać Kościół, księży, czy innych katolików za to, że nie chodzę do kościoła, niż przyznać się do tego, że mam problem z wiarą i relacją do Boga. Skoro więc trudności w praktykowaniu wynikają ze słabej wiary, albo z problemów z nią związanych, czas skupienia poświęciłyśmy na to, by przyjrzeć się bardziej naszej wierze niż praktykom i odpowiedzieć sobie na pytanie w co tak naprawdę wierzę, a jakie prawdy wiary zdefiniowane w Credo są dla mnie trudne do przyjęcia, i w związku z tym, co w praktyce wiary ma miejsce w moim życiu, a co nie. Na tej drodze towarzyszyła nam Maryja. Ona pokazywała nam jak prawdziwie wierzyć, ufać i kochać. 
skupienie padziernik 2019 32skupienie padziernik 2019 67skupienie padziernik 2019 69skupienie padziernik 2019 75
Skupienie rozpoczęliśmy od zapoznania i integracji przy kubku herbaty. Następnie Koronką do Bożego Miłosierdzia zawierzałyśmy czas skupienia i prosiłyśmy o żywą wiarę dla nas i naszych bliskich. Kolejnym punktem było zamyślenie nad tematem, a więc "wierzący niepraktykujący". Każda z nas pisemnie na specjalnie przygotowanych kartkach odpowiedziała na zadane pytania, co w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu stało się "korporałem" dla Pana Jezusa. Po trudach refleksji i stawania w prawdzie przed sobą, przyszedł czas na kolejny "trudny" punkt skupienia. Każda z nas otrzymała 4 m sznurka i uczyłyśmy się robić różańce. Emocji było sporo i po tak ciężkim boju poszłyśmy na zasłużoną kolację. Po niej spotkałyśmy się na oglądaniu pięknego filmu: "Przypływ wiary", a po nim w skupieniu i ze wzruszeniem udałyśmy się do kaplicy na Adorację. Przeżyłyśmy ją klęcząc przed Jezusem razem z Maryją, wsłuchując się w tajemnice jej życia. Tak zakończyłyśmy dzień.
skupienie padziernik 2019 15skupienie padziernik 2019 19skupienie padziernik 2019 23skupienie padziernik 2019 37
Świętowanie dnia Pańskiego rozpoczęłyśmy od Jutrzni. Kolejnym wspólnym punktem po śniadaniu było przygotowanie do Sakramentu Pokuty. Omówiłyśmy sobie też czym jest rachunek sumienia i jak go dobrze zrobić. Przed Eucharystią, którą odprawił dla nas o. Eugeniusz miałyśmy okazję do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Po Mszy świętej odmówiłyśmy wspólnie akt oddania Matce Bożej, który przypieczętowałyśmy oddaniem napisanego podczas Adoracji listu do Niej. Skupienie zakończyłyśmy wspólnym dzieleniem, a po nim niedzielnym obiadem. Zapraszamy na kolejne skupienie (16-17.11) z pieczeniem bułek św. Elżbiety i wyjściem do chorych i ubogich.

Zobcz zdjęcia