"Miłosierni jak..." - skupienie dziewczyn

skupienie luty2016 9Zakończyłyśmy dzisiaj drugie skupienie dla dziewczyn z cyklu: „Miłosierni jak…”. W tym miesiącu pochylałyśmy się nad postacią św. Franciszka z Asyżu, próbując lepiej zrozumieć co znaczy nagich przyodziać, podróżnych w dom przyjąć, strapionych pocieszać i wątpiącym dobrze radzić.

 

Nasze skupienie rozpoczęłyśmy tradycyjnie Koronką do Bożego Miłosierdzia, skupienie luty2016 1w czasie której zawierzyłyśmy Bogu czas naszego zatrzymania. Po rozśpiewaniu i zapoznaniu każda z nas wylosowała wśród uczestniczek spotkania jedną, którą miała omadlać przez cały czas skupienia, wykonać względem niej uczynek miłości i przygotować drobną pamiątkę z życzliwym słowem.

O 16:30 nasza 22 osobowa grupa powiększyła się o księdza Andrzeja, który wygłosił konferencję. W sposób niezwykle trafny ukazał nam na przykładzie św. Franciszka czym jest radość doskonała i omówił cztery uczynki miłosierdzia. Podkreślał jak bardzo Bóg potrzebuje szaleńców, którzy będą kochać i zanosić Go ludziom nawet za cenę odrzucenia i braku zrozumienia.
            skupienie luty2016 2        skupienie luty2016 3

Po kolacji oglądałyśmy film: „Podaj dalej”. Pokazał on, że każde dobro, które czynimy przynosi owoce i choć czasami zupełnie niezauważalne dla nas, dla innych nasz przykład i postępowanie może być iskrą zapalną do odnalezienia sensu w życiu. Sobotni dzień zakończyliśmy Adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas której prosiłyśmy Jezusa za świętą siostrą Faustyną, aby dał nam miłosierne oczy, usta, dłonie, nogi i serce, byśmy nieustannie stawały się coraz bardziej podobne Jemu, który jest samą miłością.
            skupienie luty2016 4        skupienie luty2016 5

Dzień Pański rozpoczęłyśmy wspólną jutrznią. Po śniadaniu spotkaliśmy się na Eucharystii. W czasie homilii ks. Andrzej mobilizował nas do odważnego życia jako uczeń Chrystusa, którego Bóg powołuje do rzeczy wielkich nawet jeśli my zasłaniamy się i chowamy za naszymi słabymi stronami czy brakiem umiejętności.

            skupienie luty2016 6        skupienie luty2016 7
Po mszy świętej czekała nas praca w grupach. Każda grupa miała za zadanie przygotować scenkę sytuacyjną, która zobrazowałaby w sposób nie banalny dany uczynek miłosierdzia oraz zastanowić się kto dziś jest odbiorcą tego uczynku i w jaki sposób my możemy to polecenie Chrystusa wypełniać w życiu. Skupienie zakończyłyśmy wspólnym dzieleniem się doświadczeniem tego czasu oraz ujawnieniem osób, które wczoraj wylosowałyśmy. A już całkiem na koniec udałyśmy się na niedzielny obiad.

Zobacz zdjęcia