Obraz świętej Elżbiety z Turyngii (węgierskiej)

Odnowa duchowa 6Raz na pięć lat każda siostra profeska wieczysta uczestniczy w kursie odnowy duchowej, który Zgromadzenie podarowało nam jako swoistego rodzaju prezent. Ma być to czas odnowy naszego ducha, ale i czas spotkań siostrzanych, odpoczynku i odejścia od codzienności, aby po dziesięciu dniach, dopełnionych jeszcze rekolekcjami, móc z nowym zapałem wrócić do klasztorów i podejmowanych na co dzień posłóg. W naszej Prowincji w czerwcu odbył się czwarty kurs odnowy.

 Kurs odnowy duchowej przeżywałyśmy w dniach od 17 do 26 czerwca br. w Nysie, w Domu św. Elżbiety. To piękny czas, który w tym roku zbiegł się z dziękczynieniem za beatyfikację naszych Sióstr Męczennic.

W sobotę pielgrzymowałyśmy do grobu błogosławionej siostry M. Paschalis w Sobotinie, gdzie uczestniczyłyśmy we Mszy św. dziękczynnej za Jej beatyfikację. W niedzielę dziękowałyśmy za beatyfikację błogosławionej siostry Sabiny w jej rodzinnej parafii w Rudziczce, gdzie zaczęło się jej życie wiary i gdzie do dziś znajduje się jej rodzinny dom. Popołudniu modliłyśmy się w Sanktuarium św. Rity w Głębinowie.
Odnowa duchowa 2Odnowa duchowa 3Odnowa duchowa 1Odnowa duchowa 9
Następnego dnia jechałyśmy do parku miniatur w Kłodzku, gdzie oprócz 40 makiet najznamienitszych budowli Polski i całego świata, mogliśmy podziwiać przepiękne kompozycje kwiatowe. Po południu uczestniczyłyśmy w Eucharystii w klasztorze Ojców Franciszkanów,  którą sprawował w naszej intencji o. Cherubin Żyłka. Po południu miałyśmy też czas na zwiedzanie pięknych zabytków Kłodzka.
Odnowa duchowa 7Odnowa duchowa 8Odnowa duchowa 18Odnowa duchowa 10
We wtorek natomiast pielgrzymowałyśmy do Legnicy – miejsca cudu eucharystycznego. Ks. Dariusz opowiedział nam historię, która wydarzyła się w sanktuarium św. Jacka w 2013 roku. Następnie uczestniczyłyśmy w Eucharystii i adorowałyśmy relikwie Ciała Pana Jezusa. W drodze powrotnej czekała nas niespodzianka – odwiedziłyśmy Krzeszów,  gdzie zwiedziłyśmy kościół św. Józefa, w którym mogłyśmy podziwiać piękne malowidła - sceny z życia św. Józefa i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. 
Odnowa duchowa 19Odnowa duchowa 11Odnowa duchowa 12Odnowa duchowa 20

W środę razem z siostrami z Domu Prowincjalnego i Domu Sióstr Emerytek brałyśmy udział w ślubowanej pielgrzymce do kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lasku. Kolejne dni to wykłady z siostrą Anną Marią Pudełko. Tematem naszych spotkań była „Wspólnota zakonna jako dar i zadanie”. Pierwowzorem wspólnoty jest Trójca Święta, a najlepszym przełożonym i formatorem  jest Jezus. Wspólnota jest wielkim Darem danym nam przez Boga, ale również zadaniem, które uczy odpowiedzialności. Siostra Anna Maria poruszała także temat konfliktów, które są naturalną rzeczą i dzieliła się swoim doświadczeniem jak je rozwiązywać, aby przyczyniały się do naszego wzrostu duchowego. Podkreślała, jak ważny we wspólnocie jest dialog, aby budować dobre relacje. W budowaniu dobrych relacji we wspólnocie, niezbędne jest także poznanie samego siebie.
Odnowa duchowa 21Odnowa duchowa 4Odnowa duchowa 5Odnowa duchowa 13
Dziękujemy dobremu Bogu za ten piękny czas, kiedy z dala od naszych obowiązków mogłyśmy zatrzymać się, pogłębić życie duchowe, ale też spotkać się i pobyć ze sobą we wspólnocie, budować siostrzane więzi i poznawać siebie nawzajem w życzliwej atmosferze. 

Dziękujemy Siostrze Prowincjalnej  M. Marcie i Siostrze Przełożonej M. Hiacyncie za to, że mimo iż same uczestniczyły w odnowie czuwały, abyśmy mogły ten czas jak najlepiej przeżyć, aby z nowymi siłami wrócić do naszych codziennych obowiązków.