Obraz świętej Elżbiety z Turyngii (węgierskiej)

Emaus_zakonne_1.jpgW pierwszą sobotę po Wielkanocy w Domu św. Elżbiety przy ul. Słowiańskiej miało miejsce Emaus osób konsekrowanych naszej diecezji. Spotkaniu towarzyszył bp pomocniczy Waldemar Musioł, który sprawował Eucharystię i wygłosił słowo do zgromadzonych sióstr.

Spotkanie osób zakonnych różnych zgromadzeń i stowarzyszeń jest zawsze okazją do wymienienia różnych naszych doświadczeń, podzielenia się radościami i troskami codziennego życia i apostolstwa, a także umacniania się wzajemnie na drodze naśladowania Pana w życiu radami ewangelicznymi. Tegoroczne spotkanie odbyło się w miejscu, gdzie w 1945 roku wiele sióstr i osób świeckich zginęło z rąk żołnierzy Armii Czerwonej. Wśród tej grupy znajdują się również beatyfikowane w ubiegłym roku męczennice elżbietańskie. Trzy z nich są pochowane w zbiorowej mogile znajdującej się w ogrodzie Domu św. Elżbiety, w którym miało miejsce tegoroczne Emaus zakonne. 
Emaus zakonne 2Emaus zakonne 3Emaus zakonne 4Emaus_zakonne_5.jpg
Emaus zakonne 8Emaus zakonne 7Emaus_zakonne_15.jpgEmaus zakonne 14Spotkanie w tym miejscu, w czasie, gdy trwa jeszcze radość beatyfikacji sióstr męczennic, było doskonałą okazją, by przybliżyć ich sylwetki. Są to przecież święte naszej ziemi, świeżo beatyfikowane, a tak mało jeszcze znane. Po uroczystej Eucharystii i poczęstunku, w kaplicy miała miejsce medytacja dotycząca błogosławionych Męczennic, która w sposób bardzo syntetyczny ukazała istotę życia Sióstr Męczennic. 
Emaus_zakonne_6.jpgEmaus zakonne 9Emaus zakonne 10Emaus zakonne 11Emaus_zakonne_17.jpgEmaus zakonne 12Emaus zakonne 16Emaus zakonne 13