Obraz świętej Elżbiety z Turyngii (węgierskiej)

Filtry

20221002 145015 2Od 1 października do naszej nyskiej wspólnoty dołączyła Katarzyna, która rozpoczęła formację w postulacie. Kasia pochodzi z Kępnicy, niedaleko Nysy. Już od wielu lat przyjeżdzała na skupienia dla dziewczyn, włączała się w różne inicjatywy związane z charyzmatem naszego Zgromadzenia i utrzymywała z nami stały kontakt. Była również aspirantką, a więc rozeznając powołanie zakonne przygotowywała się do wstąpienia do Zgromadzenia.

Kongres MK 4W dniach 22 - 25 września nasze siostry juniorystki uczestniczyły w IV Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych, który odbył się w Licheniu pod hasłem: "Powstań i świeć!".  Bardzo bogaty program spotkania obejmował czas na modlitwę, medytację Słowa Bożego, konferencje wygłoszone przez znane i cenione w Kościele osoby, pracę w grupach, dzielenie się radością powołania, rekreację i świadectwa. W centrum każdego dnia znajdowała się Eucharystia.

Spotkanie referentek 5Raz w roku siostry posługujące w ramach referatów młodzieżowo - powołaniowych spotykają się w różnych domach naszego Zgromadzenia, aby uczestniczyć w zaproponowanych konferencjach i warsztatach dotyczących posługi wśród młodych ludzi, podzielić się własnym doświadczeniem, wymienić pomysłami, wspólnie się modlić i przeżyć czas, który zawsze buduje i umacnia. We wrześniu takie spotkanie odbyło się w Nysie, w Domu Macierzystym Zgromadzenia, a poproswadził je o. Damian Piątkowiak SVD.

Śluby wieczyste 114 września w czasie uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Rudolfa Pierskały nasza siostra Maria Rafaela po odbytej formacji w junioracie złożyła śluby wieczyste. Uroczystość odbyła się w kaplicy Domu Macierzystego naszego Zgromadzenia, w której zgromadziła się rodzina i najbliżsi siostry profeski wieczystej, siostry z naszych wspólnot, kapłani oraz przyjaciele naszej rodziny zakonnej. 

1 Rekolekcje letnie 2022 18"Piękna, kochająca, waleczna, silna, urzekająca - kobieta!" - pod takim hasłem odbyły się tegoroczne rekolekcje dla dziewczyn, które miały miejsce od 25 do 28 sierpnia w Domu św. Elżbiety przy ul. Słowiańskiej w Nysie. Poprowadził je wraz z siostrami ks. Piotr Mandala. 

 

Obłóczyny_2.jpgW pierwszy piątek miesiąca sierpnia, po odbyciu ośmiodniowych rekolekcji nasze postulantki Kasandra i Zuzanna przystąpiły do obrzędu obłóczyn. Otrzymały one habit i biały welon, a także nowe imię. Postulantka Kasandra otrzymała imię Maria Franciszka, a Zuzanna - Maria Fides. Tym samym rozpoczęły one czas nowicjatu, który potrwa rok. 

Odnowa duchowa 6Raz na pięć lat każda siostra profeska wieczysta uczestniczy w kursie odnowy duchowej, który Zgromadzenie podarowało nam jako swoistego rodzaju prezent. Ma być to czas odnowy naszego ducha, ale i czas spotkań siostrzanych, odpoczynku i odejścia od codzienności, aby po dziesięciu dniach, dopełnionych jeszcze rekolekcjami, móc z nowym zapałem wrócić do klasztorów i podejmowanych na co dzień posłóg. W naszej Prowincji w czerwcu odbył się czwarty kurs odnowy.

Pielgrzymka do lasku 5Od początku istnienia naszego Zromadzenia siostry co roku pielgrzymowały do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w lasku, by tam dziękować za kolejne rocznice powstania Zgromadzenia, później za jego zatwierdzenie kościelne, a w ostatnich piętnastu latach również za beatyfikację bł. Marii Luizy Merkert. W tym roku do naszego dziękczynienia dołączyłyśmy też beatyfikację Sióstr Męczennic.

Katechezy Steblów 3Tuż przed wakacjami uczniowie Szkoły Podstawowej w Steblowie przeżywali dzień rekolekcyjny. Z wielką radością mogłyśmy towarzyszyć im w tym czasie, głosząc katechezy, wspólnie się modląc i chwaląc Boga śpiewem. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony dzień pozwoli dzieciom właściwie zaplanować wakacyjny odpoczynek, by znaleźć w nim również czas na spotkanie z Bogiem. 

 

Rudziczka 1W niedzielę 19 czerwca, tydzień po beatyfikacji naszych Sióstr Męczennic, na wspólnym dziękczynieniu spotkaliśmy się w kościele parafialnym w Rudziczce - rodzinnej parafii bł. Siostry M. Sabiny. To w kościele Trójcy Świętej została ona ochrzczona i tutaj rozpoczęłą się jej droga wiary, za którą oddała życie. 

Siostra Maria Sabina Thienel urodziła się 24 września 1909 r. w Rudziczce, w rodzinie Andrzeja i Anny z domu Hermann. Na chrzcie 1 października otrzmała imię Anna. Do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wstąpiła 10 lutego 1933 r., a 10 października tego samego roku otrzymała strój zakonny i rozpoczęła nowicjat. Pierwszą Profesję złożyła 24 października 1934 roku, a wieczystą 31 lipca 1940 roku. Jako siostra zakonna służyła osobom starszym we Wrocławiu i Lubaniu. Front wojenny zastał ją w domu zakonnym w Lubaniu, gdzie 1 marca 1945 roku zginęła trafiona kulą. Została pochowana na cmentarzu katolickim w Lubaniu.

Spotkanie małżeństw czerwiec 318 czerwca w naszym klasztorze odbyło się ostatnie w tym roku formacyjnym spotkanie dla małżeństw. Tym razem dotyczyło dialogu małżeńskiego. Było to trzecie spotkanie dla małżonków, które miało na celu pogłębianie wiary, budowanie relacji opartych na Bogu i umacnianie więzi małżeńskiej.

Sobotin 918 czerwca wraz z Matką Generalną M. Samuelą, Zarządem Generalnym, przybyłymi siostrami elżbietankami oraz osobami świeckimi uczestniczyłyśmy we Mszy świętej dziękczynnej za beatyfikację naszych Sióstr Meczennic, zwłaszcza bł. Siostry M. Paschalis w Sobotinie w Czechach. 

obraz bea kopiaDzień 11 czerwca 2022 był dla naszego Zgromadzenia dniem ogromnej radości i wdzięczności. Podczas uroczystej Eucharystii w katedrze Wrocławskiej dziesięć naszych Sióstr Męczennic zostało ogłoszonych błogosławionymi Kościoła Katolickiego. To ogromne wyróżnienie i zaszczyt dla każdej elzbietanki. Beatyfikacji towarzyszyło wiele pięknych wydarzeń, które były transmitowane przez nasze biuro prasowe, a króre można obejrzeć na YouTybe na kanale Męczenniczki Elżbietańskie. 

Brazylia 4Czas przed i po beatyfikacji naszych sióstr był dla naszego Zgromadzenia okazją do pięknych międzynarodowych spotkań z naszymi siostrami posługującymi w różnych zakątkach świata. Chyba dla każdej z nas było to doświadczenie ogromnego bogactwa, różnorodności, która nie dzieli, ale wnosi w całość coś pięknego.

 

Już 11 czerwca we Wrocławiu dziesięć naszych sióstr, które poniosły męczeńską śmierć z rąk czerwonoarmistów w 1945 roku, zostanie wyniesionych na ołtarze. Tej niezwykłej chwili będą towarzyszyć piękne wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy! Szczegóły na plakacie.

20220611 beatyfikacja scaled