Posługa sióstr

Więźniów pocieszać

więzienie3Kiedy Jezus mówi: „byłem w więzieniu a przyszliście do mnie”, podkreśla, że mieszka On w każdym człowieku, który cierpi samotność i rozumie ich tak bardzo, że sam wchodzi w rolę więźnia i prosi, by o nich nie zapominać, by traktować ich z miłością.

 

 

Jednym z uczynków miłosierdzia względem ciała jest pocieszać więźniów. Niewiele osób ma fizyczną możliwość rozmowy z osobą pozbawioną wolności, ale nie trudno się domyślać, że ludzie ci są dotknięci samotnością. Skazani za przekroczenie prawa, zostali  pozbawieni wolności, oddaleni od rodziny i przyjaciół, odizolowani od społeczeństwa. Kiedy Jezus mówi: „byłem w więzieniu a przyszliście do mnie”, podkreśla, że mieszka On w każdym człowieku, który cierpi samotność i rozumie ich tak bardzo, że sam wchodzi w rolę więźnia i prosi, by o nich nie zapominać, by traktować ich z miłością.

więzienie2

Siostra Lidia odpowiedziała na to wołanie Jezusa bardzo konkretnie. Dostrzegając  Chrystusa w każdym człowieku, nawet tym za kratami, często potępionym przez społeczeństwo, od lat pochyla się nad ludzką biedą w cichej posłudze wśród więźniów. Swój osobisty charyzmat odkryła w związku z wydarzeniem mającym miejsce wiele lat temu. Jej kolega z klasy trafił za ciężkie przestępstwo do więzienia. Zaczęła go odwiedzać, rozmawiać i gorąco się za niego modlić. Tak zaczęła się jej regularna posługa. Najpierw były to rozmowy indywidualne, później dodatkowo comiesięczne spotkania w większych grupach w kaplicy. Siostra Lidia wrażliwa na los ludzi dotkniętych tak trudnym doświadczeniem, towarzyszy im już od 26 lat. Wiele godzin spędziła na wysłuchiwaniu tego, czym chcieli podzielić się więźniowie. Im nie potrzeba wiele: po prostu poświęcenia czasu, aby wysłuchać, razem zapłakać nad winą, wlać w serce nadzieję, okazać zrozumienie i miłość.

więzienie1

Siostra Lidia była świadkiem wielu niezwykłych momentów, przemian, nawróceń.  Jak sama podkreśla: „Siostrze Faustynie Pan Jezus powiedział, że modlitwa o nawrócenie grzeszników zawsze będzie wysłuchana, dlatego wypełniając polecenie Chrystusa przede wszystkim pamiętam o modlitwie za więźniów jako pierwszym uczynku miłości względem nich”.